MATHEMATICS HIGH SCHOOL

Javia ran 8 laps around a track to run a total of 1mile. How many laps will she need to run on Tuesday to run 3/8 of a mile

Answers

Answer 1
Answer: 3 laps because the track is 1/8 mile because when she ran 8 laps it is 8/8 which = 1 so the answer is 3 laps

Related Questions

MIDDLE SCHOOL

5. Write the equation of the line. a. Point= (-3,3), parallel to y=0


b. Point= (5,-2), perpendicular to x=0

Answers

Answer:

a.  y = 3.

b. y = -2.

Step-by-step explanation:

a. Parallel to y = 0 means parallel to the x- axis ( y = 0 is the x axis). The equation will be of the form y = something.

As it passes through the point (-3,3) it must therefore be y = 3.

b.  Perpendicular to x = 0 means perpendicular to the y axis so the equation will be y = -2 (because it passes through (5, -2).

HIGH SCHOOL

A farmer leans a 12 foot ladder against a barn. The base of the ladder is 3 feet from the barn. To the nearest tenth, how high on the barn does the ladder reach?

Answers

C - a = b
12 - 3 = b
12x12 - 3x3 = b
144 - 9 = 135
MIDDLE SCHOOL

Lou's Diner spent $12.80 on 8 pounds of potatoes. What was the cost of one
pound of potatoes? What would be
the total cost if the cost per pound
remained the same and the diner bought
7 pounds? Show your work.

Answers

The cost of one pound of potatoes will be $1.6. And the cost of 7 pounds of potatoes will be $11.2.

What is Algebra?

Algebra is the study of abstract symbols, while logic is the manipulation of all those ideas.

The acronym PEMDAS stands for Parenthesis, Exponent, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction. This approach is used to answer the problem correctly and completely.

Lou's Burger joint burned through $12.80 on 8 pounds of potatoes.

The cost of each pound of potatoes is calculated as,

⇒ $12.80 / 8

⇒ $1.6 per pound

The cost of 7 pounds of potatoes will be given as,

⇒ $1.6 x 7

⇒ $11.2

The expense of one pound of potatoes will be $1.6. Furthermore, the expense of 7 pounds of potatoes will be $11.2.

More about the Algebra link is given below.

brainly.com/question/953809

#SPJ5

Answer:

1lb. = $1.60

7lb. = $11.20

Step-by-step explanation:

$12.80 = x

8 1

cross multiply

8x= $12.80

divide $12.80÷8x

x= $1.60

HIGH SCHOOL

How is a calculation of net worth different from a day to day or month tallying of expenses

Answers

The main difference in the calculation of net worth and a day-to-day or month-to-month tallying of expenses is:

The value of all assets and liabilities is used to calculate net worth, whereas periodic estimations of assets are used to determine daily expenses.

What is the Net Worth?

Net Worth is defined as the mathematical calculation of the whole cost of liabilities is deducted from the total worth of all a person's assets.

Net worth is a quantitative concept that measures the value of an entity and can apply to individuals, corporations, sectors, and even countries.

So, the main difference in the calculation of net worth and a day-to-day or month-to-month tallying of expenses is while daily expenses are calculated using periodic asset estimates, net worth is calculated using the total value of all assets and liabilities.

Learn more about Net Worth here :

brainly.com/question/16004568

#SPJ6

Net worth day 2 day not really. look in wallet. month 2 month check saving/checking account. net worth isn't done on either normally.
Random Questions