MATHEMATICS MIDDLE SCHOOL

Solve for X: 5x+(-x)-1=11-2x

Answers

Answer 1
Answer: 4x-1=11-2x
6x=13

Answer 2
Answer:

5x + (-x) - 1 = 11 - 2x

Combine like terms.

4x - 1 = 11 - 2x

Add 1 to both sides.

4x = 12 - 2x

Add 2x to both sides.

6x = 12

Divide both sides by 6.

x = 2


Related Questions

HIGH SCHOOL

Eliot opens a savings account with $5,000. He deposits $50 every month into the account that compounds annually and has a 0.95% interest rate. What will his account total be in 5 years?

Answers

Answer:

$8,328.65

Step-by-step explanation:

First we need take the number of deposits and add the amount to the initial amount in the account.

$50 x 12Months = $600

Initial Amount = $5,000

Now we convert the interest rate into decimal to make things easier.

0.95% = 0.0095

Now that we have the principal amount, we can then use the formula .

We need to keep in mind that the value for time will have to stay in a constant value as the total deposits each year will affect the amount.

Now let's begin with the amount for the first year:

.

A = 5,600 ( 1.0095 )

A = 5,653.20 Year 1

Now let's proceed to the next year. Remember that the deposits that Eliot make total at $600 each year.

P = 5,653.20 + 600

P = 6,253.20

Now we can proceed to calculate for the amount of the second year:

[tex]A = 6253.2 (1.0095)^{1}[/text]

A = 6,253.2 ( 1.0095 )

A = 6,312.61 Year 2

Now let's proceed doing the same process until the 5th year.

Year 3 Computation:

P = 6,312.61 + 600

P = 6,912.61

[tex]A = 6912.61 (1.0095)^{1}[/text]

A = 6978.28 Year 3

Year 4 Computation:

P = 6,978.28 + 600

P = 7,578.28

[tex]A = 7,578.28 (1.0095)^{1}[/text]

A = 7,650.27 Year 4

Last but no the least year 5.

P = 7,650.27 + 600

P = 8,250.27

[tex]A = 8,250.27 (1.0095)^{1}[/text]

A = 8,328.65 Year 5

So now we can conclude that at the end of year 5, Eliot will have a total of:

$8,328.65 in his account.

MIDDLE SCHOOL

Which statements are true? Check all that apply. A.)The corresponding sides of similar triangles have proportional lengths.
B.)The corresponding sides of congruent triangles have the same lengths.
C.)The corresponding angles of similar triangles have different measures.
D.)If corresponding sides of two triangles are not the same length, the triangles are not similar.
E.)If corresponding sides of two triangles are not the same length, the triangles are not congruent.

Answer: A, B, and E

Answers

Answer:

Answer: A,B, and E

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer A B and E

MIDDLE SCHOOL

Find the area A of a circle with a radius of 2.4yd. Round the answer to the nearest hundredth. Use 3.14

Answers

Answer: 18.09yd

Step-by-step explanation:

A=πr^2

A= 3.14*2.4^2

A= 18.09yd

MIDDLE SCHOOL

What algebraic property is demonstrated in the equation below? 5(8× - 4) - 10 = 40x - 20 - 10

Answers

Distributive Property

Random Questions