MATHEMATICS HIGH SCHOOL

Solve. 5t<-15

A) t > 3
B) t < 3
C) t > -3
D) t < -3

Answers

Answer 1
Answer: The answer is C)
Hope this helps!!
Answer 2
Answer: Get this app callled photo math solve you problems

Related Questions

MIDDLE SCHOOL

A package of 6 pairs of socks cost $35.34 what is the unit price for the pairs of socks

Answers

To find the unit price we need to divide the amount of money the item cost by the amount of items we have. Lets do it:-

35.34 ÷ 6 = 5.89
1 pair of socks cost $5.89.

CHECK OUR WORK:-

5.89 × 6 = 35.34.
We were RIGHT!!

So, 1 pair of socks costs $5.89.

Hope I helped ya!! 
You can say :  6/35.34 = 1/ ? ⇒ ? = 35.34 ÷ 6 = 5.89$ the unit price of socks :))
i hope this be helpful 
* happy new year * 
MIDDLE SCHOOL

Guys please I really need help asap! Derrick discovered that seven times X plus five times X was the same as eleven times X, minus fifteen.

Write an equation for this situation and type it in the box. Do not use any spaces.

Answers

Answer:

7x+5x=11x-15

Step-by-step explanation:

MIDDLE SCHOOL

What is 16.80 divide by 4.96 =

Answers

16.8/4.96=3.38709677
If it tells you to round, please round. If not, I recommend you round to the hundredths place.
The answer is 3.38709677
But you should round to 2 decimal places as the question is asked with 2 decimal places
That would make the answer 3.39
MIDDLE SCHOOL

A swimming pool is Mark down to 695 from 1225,what is the percent markdown?

Answers

Aloha!
 The percentage markdown from 1225 to 695 is: 56.78%
   So, the swimming pool has a 56.78% markdown.

 Adios! :)







Random Questions