• Новини
  • ЄБРР і донори нагородили 25 українських компаній і ОСББ за кращі показники енергоефективності в рамках програми IQ energy
ЄБРР і донори нагородили 25 українських компаній і ОСББ за кращі показники енергоефективності в рамках програми IQ energy
Дата публікації:
14 листопада 2018 р.

Проміжні підсумки програми IQ energy в Україні: понад 1,2 млрд. грн. вкладено в енергомодернізацію житла, в програмі взяло участь близько 35 тис. домогосподарств.

Сьогодні на урочистій церемонії в Києві Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) спільно з партнерами відзначили досягнення програми і нагородили кращих партнерів, які підтримують енергоефективність та відновлювальні джерела енергії в Україні в рамках програми IQ energy.

Нагороди були вручені найбільш успішним партнерам програми: банкам і постачальникам зелених технологій за їх видатні зусилля з просування «зеленої» економіки в Україні. В цілому 25 організацій були нагороджені в 27 номінаціях, отримавши визнання видатних продажів зелених технологій і успішне завершення проектів, таких як перше фінансування ОСББ в рамках програми IQ energy. Крім того, нагороджені і перші ОСББ, які взяли участь у програмі.

У заході взяли участь представники донорів IQ energy, місцевих органів влади, міжнародних організацій, дипломатичного співтовариства, банків-партнерів ЄБРР та місцевих компаній.

Програма IQ energy призначена для стимулювання інвестицій в підвищення енергоефективності житла. Програма організована ЄБРР і підтримується стимулюючим грантом на загальну суму 15 млн. євро, наданим Фондом Східноєвропейський партнерство з питань енергоефективності та екології (E5P), в який найбільший внесок надає Європейський Союз, і де Україна також є одним із донорів. Грант на надання технічної допомоги для реалізації програми надано Фондом E5P та Урядом Швеції в рівних частках.

За словами керуючого фондом E5P Андерса Лунда, загальний обсяг інвестицій в рамках програми IQ energy вже перевищив 1,2 млрд. грн. Близько 35 тисяч українських домогосподарств отримали кредити від місцевих комерційних банків, що беруть участь в програмі, для інвестування в «зелені технології» для свого житла.

Програма націлена на житловий сектор України, на який припадає більше третини споживання енергії в країні. З більш ніж 10 мільйонами будівель, багато з яких були побудовані в радянські часи з низькими енергетичними характеристиками, в країні існує величезний потенціал не тільки для скорочення рахунків за тепло і електроенергію, а й для підвищення комфорту житла.

Програма працює в кілька етапів. По-перше, банки-партнери програми надають жителям України кредити для придбання енергоефективних рішень для свого житла, таких як нові вікна з подвійним склінням, високоефективні газові та твердопаливні котли, лічильники тепла, сонячні колектори тощо. Після цього проекти позичальників перевіряються експертами IQ energy і вони отримують грант в розмірі 35 відсотків від вартості удосконалень, що були зроблені (для фізичних осіб). Розмір гранту для ОСББ в рамках програми IQ energy становить 40 відсотків від суми кредиту / інвестицій.

Сума гранту розраховується не тільки на основі вартості основного обладнання, а й включає в себе вартість монтажних робіт і допоміжних матеріалів, якщо вони також придбані в кредит у банку-партнера програми IQ energy. Грант виплачується в євро на рахунок позичальника в банку, в якому був отриманий кредит.

Щоб допомогти клієнтам вибрати відповідні технології, ЄБРР управляє онлайн-каталогом, в якому домовласники можуть вибирати з понад 7000 найменувань енергоефективних товарів і технологій від понад 1000 постачальників. Понад 70 відсотків завершених і перевірених проектів з термомодернізації житла використовували товари, вироблені в Україні, такі як склопакети або котли.